Hozzáférhetőségi eszközök

Kicsit íjászkodtak nálunk a hétvégén.

A Miskolci Rendvédelmi Technikum füvespályáján két verseny is megrendezésre került a Haza-Húzó Íjász SE szervezésében. Szombaton az V. BORSOD Kupa az Észak-Magyarországi Régió WA Pálya OB kvalifikációs + GP II minősítő verseny. Az első versenynapon reflex (R), csigás (C), barebow (B), vadászreflex (HR), longbow (LB), történelmi (TR), vadász csigás (HU), crossbow (CRB) kategóriákban mérhették össze tudásukat az íjászok. Vasárnap 23 város iskoláiból 120 gyermek részvételével az íjász Diákolimpia első kvalifikációs fordulóját tartották.

 

És mi is az a pályaíjászat:

Első pillantásra nagyon egyszerűnek tűnik, mivel nincs szükség korhű öltözetre és felszerelésre, lovaglótudásra, nem kell bajlódni a távolságbecsléssel, hegyet-völgyet mászva sem kell cipelni az egész felszerelést és nem kell különböző testhelyzetből lövést leadni. Pályaversenyeken a lövések sík terepen, leginkább sportpályákon (téli időszakban teremben) elhelyezett lőlapokra történnek, meghatározott távolságra és meghatározott idő alatt a világ minden szegletében ugyanúgy.

 De mégis mitől tartják annyira nehéznek a pályaíjászatot? A viszonylag nagy lövésszám miatt, hiszen144 lövést kell tenni, a férfiak 90, 70, 50 és 30, míg a nők 70, 60, 50 és 30 m-re lőnek) ez nagyon komoly fizikai és mentális felkészültséget igényel. A pályaíjászatban az igazi kihívás, a pontos precíz mozgássor folyamatos ismétlése, amit a lehető legegyformábban kell végrehajtani az emberi agy, a test és az íj tökéletes összhangba hozásával.

 

Egy kis tájékoztatás melyik verseny íj mit jelent:

Ebben a szakágban minden korosztályban rendeznek versenyeket. Hivatalosan két- féle íjtipussal, olimpiai reflex íjjal (recurve bow) és csigás íjjal (compound bow). Mindkét íjtipus irányzékkal és különféle stabilizáló illetve rezgéscsillapító eszközökkel van ellátva a minél pontosabb találatok elérésének érdekében.

 És egy kis érdekesség:

Az Olimpiai Játékokon az íjászat 1900-ban jelent meg. mindeddig kizárólag olimpiai reflex íjjal lehetett versenyezni, de az utóbbi években mindig szó van a csigás íjak játékba viteléről is.

Magyarországon az 1930-as évektől van jelen az íjászsport, hazánkban az első pályaíjász versenyt 1932-ben rendezték meg.

 

MRVT facebook oldala|MRVT youtube csatornája