Sokéves hagyományainkhoz híven 2023. május 9-12. között nemzetközi konferenciát tartottunk ismét a külföldi partneriskolákkal. Ezúttal a „Motiváció, tehetséggondozás, új módszerek a rendészeti képzésben” címmel kerültek fókuszba a kapcsolódó pedagógiai és nevelési témakörök.
Már a konferencia tervezésénél is sejtettük, hogy a témakör megmozgatja a fantáziát a szomszéd országok rendészeti képzést folytató intézményeiben is. Az érdeklődők köre is e szerint alakult, hiszen a külföldi partneriskolákból igazgatók, és igazgató helyettesek érkeztek több helyről is.
Az alábbi intézmények delegációi vettek részt a rendezvényünkön:
- kolozsvári „Septimiu Muresan” Rendőriskola
- nagyváradi „Avram Iancu” Határrendész Tiszthelyettes-képző Iskola
- campinai „Vasile Lascär" Rendőriskola
- Kassai Rendészeti Szakközépiskola
- Katowicei Rendőriskola
- Holesovi Rendőriskola
A hazai oktatással foglalkozó társintézmények közül a
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem,
- Körmendi Rendvédelmi Technikum, valamint a
- ROKK Rendőrképző Akadémia Adyligeti Járőrképző Tagozatának képviselői jelentek meg a konferencián.
A konferencia érdemi része 09-én kezdődött Bagi István ny.r. ezredes úr témaindító előadásával. Igazgató úr a rendezvény teljes időszaka alatt konferálta a soron következő előadásokat és moderálta, koordinálta a menetközben felmerülő kérdéseket.
A bevezető előadásában kiemelte a konferencia témájának aktualitását, utalva a mai generációval kapcsolatos nevelési és oktatási kihívásokra. Hiszen ahogyan változik a tanulási tanítási környezet, az intézménynek is változnia, megújulnia szükséges a pedagógiai és nevelési módszerekben. A COVID-19 pandémiás időszak külön kihívásokat teremtett az oktatásban, ami a digitális oktatás ugrásszerű fejlődését hozta magával. Az általunk összeállított konferencia tematikája ennek megfelelően járta körül ezeket a témaköröket, fókuszban a tanulók oktatása érdekében megvalósított gyakorlatunk bemutatásával.
Így került sor az intézményünkben már több mint egy évtizede zajló kompetenciamérés kialakításának és fejlődésének a bemutatására, ezt összefüggésben vizsgálva a jogszabály által előírt KLIR-KOMP kompetenciamérések gyakorlatával. Természetesen a kompetencia mérés mellett a kompetenciafejlesztés témaköre is kifejtésre került, mint kiindulási alap. Erről, Bárány Zoltán r. alezredes mesteroktató tartott előadást.
Majd ezt követte egy kis összefoglaló előadás a különböző típusú versengő személyiségekről és személyiségjegyek felismeréséről, melyet Kőhalminé Mizsei Orsolya r. alezredes asszony adott elő, megalapozva a rendészeti oktatásban történő versenyeztetésről tartott előadását Rák László r. alezredes alapozó ismereti szakcsoport osztályvezetőjének. Osztályvezető úr a BM rendészeti sportversenyek rendszerén belül mutatta be intézményünk szerepét és elért eredményeit.
A konferencia tovább folytatódott a versenyterületek további lehetőségeinek bemutatásával. Így tartotta meg előadását Lövei László r. ezredes igazgató oktatási helyettese Stirminszki József r. alezredes szakmai ismereti szakcsoport osztályvezetővel a Házi tanulmányi versenyek, valamint az Országos tanulmányi versenyek bemutatását, a felkészítéstől az eredmények eléréséig. Kiemelték, hogy a versenyeztetésnek is az a célja, hogy minél hatékonyabb legyen a tanulók oktatása és minél professzionálisabb képzést kaphassanak a tanulók annak érdekében, hogy jó, vagy akár kiváló rendőrök lehessenek.
Az előadások után és az ebéd előtt bejártuk intézményünk gyakorlati oktatási helyszíneit, és bemutattuk vendégeinknek az új technikákban rejlő oktatási lehetőségeket. Az ebédet követően még két prezentáció, a nagyváradi és a kassai előadások kerültek bemutatásra.
A keddi nap délutánját Lillafüredre történő kirándulással tettük emlékezetessé vendégeinknek.
A rendezvény második napján folytattuk a témakör boncolgatását a „Digitalizáció a rendészeti képzésben” című előadással, melyben Lövei László r. ezredes úr ismertette az oktatásban alkalmazott digitális fejlesztéseinket. Ebben a témakörben nem csak az elmúlt évek jelentős oktatástechnikai technikai fejlesztéseiről volt szó, mint intézményi WIFI lefedettség és tanulói laptop beszerzések, hanem a digitális tér használatának megtanulásáról, egyének digitális kompetenciáinak fejlesztéséről, tanulói és tanári oldalról egyaránt.
A nap folytatásában a külföldi delegációk témakörhöz kapcsolódó bemutatói következtek. A kolozsvári iskola a motivációk témakörében tartott összefoglaló előadást. A katowicei lengyel intézmény előadója érdekesen szemléltette a gyakorlatban a hallgatósággal az internethasználat segítségével az oktatásba bevonható eszközöket. A távolléti oktatás megoldására hasonló digitális alkalmazásokat használtak a COVID 19 pandémia idején, mint az intézményünk. Ők is kihangsúlyozták, hogy a jelenléti oktatást nem lehet pótolni és a tanár nélkülözhetetlen része a tanulási – tanítási folyamatnak.
A Holesovi cseh iskola a képzési rendszerük rövid bemutatását követően a fizikális készségek fejlesztéséről beszélt, részletezve az egyes képzési fázisokban történő fizikális tevékenységeket, sportokat és sportversenyeket. A Campinai iskola az intézmény bemutatása mellett a kommunikáció fejlesztésének fontosságáról beszélt, ami a rendőri munka során meghatározza az állampolgárokkal való kapcsolatot.
Minden intézmény igyekezett a rendészeti képzéshez és neveléshez kapcsolódó erősségeit bemutatni. Így szó esett különböző tanulói érzékenyítésekről karitatív tevékenységek vonatkozásában, mint pl. véradások szervezése, faültetéssel erdősítési programban részvétel, jeles ünnepek alkalmával ajándékok gyűjtése szociálisan rászorulóknak adományként.
A hazai előadók is színesítették a konferencia szakmai tartalmát. Dr. Csonka Ádám r. őrnagy tartott ismertetést a Rendőrségi Oktató és Kiképző Központ képzési, kiképzési, továbbképzési tanfolyami, szaktanfolyami rendszeréről.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemet Dr. Hautzinger Zoltán r. ezredes úr, a NKE RTK oktatási dékánhelyettese képviselte és tartott előadást az egyetemen zajló oktatási módszerekről. A gamifikáció módszerét emelte ki hatékony oktatási módszernek a képzések során.
A napot a Körmendi Rendvédelmi Technikum oktatóinak előadása zárta. Ők a tanulói portfólió készítésének folyamatát és hasznát emelték ki a német nyelvi oktatásban.
A szabadidős programban Miskolc belváros és az Avasi kilátó színesítette vendégeink itt tartózkodását.
A konferencia csütörtöki napja a tehetséggondozás témakörét járta körbe. Itt nagy segítségünkre volt egy iskolánkban éppen futó pályázati projekt a „Szóvivő leszek” pályázat. A vége felé tartó pályázati tevékenységben éppen az eddigi eredmények bemutatása történt, nagy részben a tanulók segítségével. Megtekinthettük a tanulók által elkészített bemutatkozó, toborzó és interjú kisfilmeket, termékeket. Színvonalas előadást láthattunk a BRFK előadójától a szóvivői munka rejtelmeiről, ahogyan támogatja a végrehajtói munkát a PR tevékenység.
Majd az intézményünkben éppen folyó csapatszolgálati képzés egyik legérdekesebb napjába tekinthettek be a vendégeink. A szolgálati állatokkal történő együttműködést, a tömegoszlatási tevékenységet gyakorolták tanulóink együttműködve a Készenléti Rendőrség lovasaival.
A pénteki napon történt a konferencia tapasztalatainak összegzése. Minden résztvevő elégedett volt a konferencián tapasztaltakkal. Sok olyan új információt és metodikát gyűjthetett össze minden résztvevő, amelyet hazaérve beépíthetnek a képzésükbe. Azon iskolák képviselői, ahol nem ennyire hangsúlyos jelenleg még a kompetenciamérés vagy az arra épülő tehetséggondozás kiemelték, hogy sok gondolatébresztő információt kaptak, mellyel könnyebben tudnak elindulni a megvalósítás útján.
Igazgató úr minden iskolától külön köszönt el, megköszönve az aktív érdeklődést és részvételt.
Köszönjük valamennyi kollégánknak és tanulóinknak a sikeres megvalósításban nyújtott segítségüket.