2023. március 14-17 között több rendezvényt is megvalósított a "Septimiu Muresan" Rendőriskola a Guiding the guide – an European approach of police internship /Az irányítók irányítása – a rendőri szakmai gyakorlat európai megközelítése TRIDENT projekt 2020-1-RO01-KA202-080136 keretében. A programsorozat részét képezte a pályázatba résztvevő intézmények utolsó nemzetközi partnertalálkozója, a zárókonferencia és a román mentorok szakmai találkozója is. A Rajnavidéki Pfalzi Rendőr Egyetem és a Miskolci Rendvédelmi Technikum delegációi személyesen vettek részt a kolozsvári rendezvényen.
A transznacionális megbeszélés keretében véglegesítésre kerültek a még be nem fejezett szellemi termékekhez (O5, O6) kapcsolódó kérdések és részletek. Az értekezlet valamennyi kitűzött célját elérte mind a szakmai kidolgozó munkafolyamathoz kapcsolódóan, mint a pénzügyi és zárójelentést érintő területeken.
Különös figyelmet fordítottak a finanszírozási ügynökség által a zárójelentéshez kért dokumentumokra, valamint a Mobilitási Eszköz platformra történő jelentés feltöltésekor kért információkra.
A Trident projekt zárókonferencia első felének fókuszában a mentorok és a modern oktatási eszközök, a módszerek gyakorlatias megközelítése állt. A zárókonferencia második felében ismertetésre kerültek a projekt eredményei, az elvégzett feladatok főbb lépései, eseményei, nehézségei és pozitív eredményei. A rendezvény keretében lehetősége nyílt a partnerek képviselőinek, hogy ismertessék a pályázat nyújtotta lehetőségeiket és tapasztalataikat az adott intézmény és nemzet rendőrképzésének vonatkozásában.
A TRIDENT projekt 2020. november - 2023. március közötti időszakban valósult meg, amely a kolozsvári Rendőr Iskola koordinálásában. A projekt célja a rendőrképző egységek gyakorlati képzésének egységes kereteinek megteremtése volt, az oktatói készségek fejlesztésével és a gyakornoki állás megszervezésével az oktatási és szakképzési európai trendekkel összhangban.
A projekt során már elkészült kézikönyvek online elérhetőek az alábbi linken:
https://tridentproject.eu/en/outputs
https://tridentproject.eu/storage/app/media/outputs/O1/O1-HU.pdf
https://tridentproject.eu/storage/app/media/outputs/O2-O3/O2-O3-HU.pdf
https://tridentproject.eu/storage/app/media/outputs/O4/O4-HU.pdf
TRIDENT PROJEKT
Az irányító irányítása – a rendőri szakmai gyakorlat európai megközelítése
2020-1-RO01-KA202-080136
A szakmai gyakorlat a rendőrképzés fontos részét képezi. A mentor szerepe alapvető fontosságú abban, hogy a tanulóknak a minőségi élményt teremtve kínál lehetőséget az ismeretanyag, a kompetenciák és a készségek megszerzésére. A rendőrök oktatása és képzése az integráció, a diverzitás, a mobilitás és a migráció Európájában valósul meg. A nemzetközi történések jelentős változásokat hoznak a rendőri munkában, s szemtanúi vagyunk annak, hogy mennyire különböző területeken szükséges a rendvédelmi szervek intézkedése. Életbevágóan fontos globális, nemzetközi megoldást találni a különböző helyzetek kezelésére (pl. a világjárvány kezelésére).
Ilyen körülmények között három ország, Románia, Németország és Magyarország rendőrképző intézményei – a Kolozsvári „Septimiu Muresan” Rendőriskola, a Rhineland-Palatinate Rendőr Egyetem, a Miskolci Rendvédelmi Technikum stratégiai partnerségben egyesítették erőfeszítéseiket azzal a céllal, hogy egységes gyakorlati képzési keretrendszert hozzanak létre a mentorok kompetenciáinak fejlesztésével valamint a szakmai gyakorlatnak az oktatás és szakképzés területén megjelenő európai trendeknek megfelelő megszervezésével.
Ezen cél elérése érdekében négy nagy célkitűzés született:
- az objektivitás és minőség erősítése a rendőrképző intézményekben tanulók szakmai gyakorlatának szervezésében azáltal, hogy korrelálják a mentorok oktatási módszereit és eszközeit a tanulási program tanulói eredményeivel, és útmutatókat hoznak létre erre a tevékenységre vonatkozóan;
- a munkáltatói elvárásokra alapozott tanulmányi program létrehozása, amely a hivatásos mentorok számára szükséges kompetenciák megszerzését célozza;
- a tanítás és munkahelyi tanulás hatékonyságának növelése innovatív IT eszközök használatával;
- a mentor szerepének erősítése a tanulók állampolgári nevelésében a sokszínűségre, a marginalizált csoportokkal kapcsolatos jogállami alapelvekre való tekintettel.
A pályázat eredménye szellemi termékek sorozata lesz: A mentorok foglalkozási szabványának alapelemei; A mentor képzés tanulmányi programterve; A mentorképzés tanterv projektje; Szakmai gyakorlati útmutató; Mentorok szakmai gyakorlati útmutatója; Tanulók szakmai gyakorlati útmutatója; TRIDENT oktatási platform.
A mentorok valamennyi szellemi terméknek célcsoportját képezik. Egységes szakmai és képzési keretrendszert fognak kapni, amely alkalmazkodik az új nemzetközi követelményekhez, és még számos didaktikai eszközt és módszert, amelyek segíteni fogják őket mentori tevékenységükben. A mentorokat megbízó rendőri szervek egyértelmű kiválasztási és értékelési kritériumokkal fognak rendelkezni, és biztosítható lesz, hogy a mentorok tevékenysége minőséget képviseljen, és olyan képesítésen alapuljon, amelynek van képzési szabványa. A három ország rendőrképző intézménye fel tudja használni ezeket az eszközöket a mentorok képzésének megszervezésében és a tanulók szakmai gyakorlatának irányításában. Ezen kívül a tanulók szintén hasznát vehetik a nekik dedikált útmutatónak és az oktatási platformnak, ami egy tanulási, értékelési és kommunikációs eszköz is lesz.
A projekt erősíteni fogja a kapcsolatot az oktatási intézmények és a rendőri szervek között mindhárom országban. Az elkészült szellemi termékek elhelyezésre kerülnek a partnerek weboldalain, és a partnerország valamennyi rendőre számára hozzáférhető lesz, csakúgy, mint más európai partner rendőri szerv számára.