Magyarország állampolgárai által, a rendvédelmi - ezen belül a rendőrségi - munkával szemben támasztott minőségi követelményeknek megfelelően, a szolgálatot teljesítő kollégáknak minden nap meggyőző szakmai és kommunikációs kompetenciákról kell tanúbizonyságot tenniük, valamint jogszerűen és szakszerűen, a konfliktusok lehető legszerencsésebb megoldására törekedve módon kell intézkedniük. A rendőri munka, különböző helyzetekben nagyfokú differenciálást és helyzetmegítélést követel meg. Ennek az elvárásnak csak abban az esetben tudnak megfelelni a szolgálatot teljesítő rendőrök, ha az oktatási intézményekben megfelelő szakmai képzésben részesülnek.

A képzés során a rendvédelmi technikum alapfeladata a rendvédelmi, és a rendőri szakma elsajátítását megalapozó elméleti ismeretek és készségfejlesztő tantárgyak oktatása, a szakmai tudás sokoldalú elmélyítése.

Az oktatás végrehajtása során az oktatókat tantárgyanként – a színvonalasabb és hatékonyabb munkavégzés érdekében - munkaközösségekbe szerveztük.

A munkaközösség, a szakcsoport jelenlegi struktúrájának kialakulásához azonban több fejlődési szakaszon kellett átesnie, amely szakaszok egybeesnek a rendészeti szervek szervezeti fejlődésével.

1993-tól 1998-ig az iskola állománytáblájában tanszékek formájában jelent meg a Bűnügyi és Igazgatásrendészeti tanszék és az Informatikai és Társadalomtudományi tanszék.

A Bűnügyi és Igazgatásrendészeti tanszék tanári állománya oktatta a nyomozástani ismeretek, a jogi és közigazgatási ismeretek, büntetőjogi ismeretek és a szabálysértési és igazgatásrendészeti ismeretek tantárgyakat.

Az Informatikai és Társadalomtudományi tanszék tanári állománya oktatta az informatika, híradástechnika, gépírás, idegen nyelv, az intézkedés lélektan és rendvédelem története tantárgyakat.

Az 1998-as évtől 2000-ig a tanszék elnevezés szakcsoporttá változott, a nevek és az oktatott tantárgyak azonban maradtak.

A 2000-es évektől az egyes oktatott tantárgyak elnevezései változtak, megjelent a társadalom és kommunikációs ismeretek, a jogi ismeretek összefoglaló elnevezés. A gépírás oktatása megszűnt, mint önálló tantárgy, beépült az informatika oktatásába.

A szakcsoport 2004. szeptember 01.-től Alapozó Ismereti Szakcsoport elnevezéssel működik.


Osztályvezető:

Rák László Antal alezredes rendőrségi tanácsos Iroda: 2. épület/fsz. 2. Tel: 31/50-40

 

Mesteroktató:

Fenyvesi Kornél r. alezredes                                                                          Tel: 31/50-47

Kiemelt oktatók:

Bárány Zoltán c. r. alezredes                                                                         Tel: 31/50-43

Dr. Nagy Ákos Sándor r. alezredes                                                               Tel: 31/50-42

Löveiné Semság Márta r. alezredes                                                              Tel: 31/50-48

Nagyné Ozsvári Tímea r. alezredes                                                              Tel: 31/50-53

Soltész Imre István r. alezredes                                                                    Tel: 31/50-44

Tóth Géza Endre r. alezredes                                                                        Tel: 31/50-45

Tóth Károly r. alezredes                                                                                Tel: 31/50-72

Oktatótiszt:

Lükő Ádám Zoltán r. százados                                                                    Tel: 31/50-43

Szakoktatók:

Cselepák Péter Sándor r. törzszászlós                                                        Tel: 31/50-79

Farkas Péter r. törzszászlós                                                                         Tel: 31/50-79

Oktatók:

Baginé Urszin Mária mv.                                                                            Tel: 31/50-71

Balogh Zsolt mv.                                                                                        Tel: 31/50-78

Baloghné Kanyó Ágnes mv.                                                                       Tel: 31/50-75

Géczi Annamária mv.                                                                                 Tel: 31/50-78

Habony Ildikó Emma mv.                                                                          Tel: 31/50-74

Jónás Zsolt mv.                                                                                          Tel: 31/50-77

Király-Fóris Anett mv.                                                                                Tel: 31/50-74

Lukovics Gézáné mv.                                                                                 Tel: 31/50-75

Patolts Ágnes mv.                                                                                     Tel: 31/50-71

Szekeresné Kiss Edit                                                                                  Tel: 31/50-76

Szellemi alkalmazott:

Homer Alice mv.                                                                                       Tel: 31/50-41


Jelenleg a szakcsoport tanárai által oktatott tantárgyak:

Jogi tanulási terület:

A tanuló betekintést nyer a Rendőrség által végzett jogalkalmazási tevékenységekbe.

Képes értelmezni a feladata ellátásához kapcsolódó legfontosabb jogintézményeket, fogalmakat és a szakterminológiát. Megismeri jogrendszerünk alapját és az alapvető jogok rendszerét.

A szabálysértési- és büntetőjogi ismeretek elsajátítása útján a tanuló meg tudja ítélni, hogy mely emberi magatartások jogsértőek, ezek közül melyek tartoznak a szabálysértések és melyek a bűncselekmények körébe.

A közigazgatási ismeretei bővülnek valamint a rendőrség által végzett fegyverrendészeti tevékenység során, képes az ellenőrzési feladatok végrehajtására.

Alkalmassá válik elkülöníteni a helyszíni és a közigazgatási bírságot és azok kiszabási feltételrendszerét.

Ez a több jogágat felölelő elsajátítandó tudás, stabil alapot teremtenek a rendőri intézkedések szakszerű, magabiztos végrehajtásához.

Rendvédelmi informatika:

A rendvédelmi informatika tantárgy oktatásának célja, hogy a tanuló tudja kezelni, felügyelni, használni és alkalmazni a fegyveres és rendvédelmi szerveknél egységesen rendszerben lévő számítástechnikai (hardver, szoftver), híradástechnikai, biztonsági berendezéseket.

Szakmai idegen nyelv:

Gyakorlatorientált képzéseink során felkészítjük a tanulóinkat arra, hogy az intézkedési helyzetnek megfelelően kommunikáljanak angol vagy német nyelven olyan témakörökben, mint például az igazoltatás, okmányellenőrzés, gépjárműellenőrzés, ruházatátvizsgálás, közlekedési baleset, segítségnyújtás, közlekedési szabálysértések, közrend- és vagyon ellenes szabálysértések és bűncselekmények.

Társadalmi és kommunikációs ismeretek:

A tantárgy tanításának célja, hogy a tanuló ismerje és értse meg azokat a társadalmi jelenségeket, problémákat, amelyekkel munkája során találkozik és önismeretre épülő képességfejlesztés során a rendőri hivatáshoz méltó magatartást, intézkedés kultúrát alakítson ki.

Bűnügyi ismeretek:

Intézményünkben a központi programnak, illetve a szakmai programunknak megfelelően a tanulói állomány bűnügyi képzésben is részesül. Munkánk során megismertetjük a tanulókat a helyszínbiztosítási feladatokkal, a büntetőeljárás szabályaival, valamint a rendőrjárőri tevékenységhez kapcsolódó kriminológiai és kriminalisztikai ismeretekkel is.

Különös figyelmet fordítunk az írásbeli dokumentációs tevékenység-, és a különféle bűnügyi jellegű szituációs feladatok gyakorlására is Tantárgycsoportunk bonyolítja le a bűnügyi alaptanfolyam képzését, ezen kívül részt veszünk a körzeti megbízottak, a mentorok, az iskolarendszeren kívüli képzésben részt vevők és az iskolaőrök oktatásában is. Tanulóink bűnügyi terület iránti érdeklődését a bűnmegelőzési (DADA), a kriminalisztikai-, és nyomozási szakköri tevékenységekben is támogatja. A „Z” generáció digitális irányultságához alkalmazkodva oktatást- tanulást segítő szakmai tananyagainkat a „Teams” felületet felhasználva, a „Kahoot!” és a „Redmenta” digitális platformokon biztosítjuk.

Rendőri testnevelés és önvédelem

A tantárgy oktatásának célja a tanulók fizikai állóképességének, erőnlétének fejlesztése, valamint a rendőri munka során alkalmazott önvédelmi technikák elsajátíttatása. A tanuló legyen képes a munkavégzéséhez kapcsolódó testi kényszer és kényszerítő eszközök szakszerű alkalmazására.

 

MRVT facebook oldala|MRVT youtube csatornája